sss

Sık Sorulan Sorular

Psikolog ve Psikiyatrist arasındaki fark nedir?

Psikologlar üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olurlar. (Eğer klinik psikoloji alanında çalışıyorsa) Ardından çeşitli psikoterapi eğitimleri görür ve/veya klinik psikoloji yüksek lisanslarını tamamlarlar. Psikiyatristler ise tıp eğitimlerini tamamladıktan sonra psikiyatri dalında uzmanlık yapan hekimlerdir. Psikiyatristler danışan problemlerini ilaç yoluyla çözümlemeye çalışırken, psikologlar psikoterapi kullanırlar. 

Psikoterapi mi almalıyım yoksa ilaç mı kullanmalıyım?

Bazı sorunlar sadece ilaç yoluyla çözülebilirken, bazılarının çözümü hem ilaç hem psikoterapi gerektirir. Bazen ise yalnızca psikoterapi desteği yeterlidir. Buna kişinin kendisinin karar vermesinden ziyade bir uzmana danışması daha uygun olacaktır. Psikologlar ve psikiyatristler birbirine bağlı çalışır. Herhangi birine başvurduğunuzda gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Psikoterapi nedir? Ne değildir?

Kişinin fiziksel sağlığı zaman zaman bozulabileceği gibi ruhsal sağlığı da bozulabilmektedir. Böyle durumlarda bu konuda eğitim almış bir uzmana başvurmalıdır. Bireylerin ruh sağlıklarının korunmasını ve geliştirilmesini amaçlayan tekniklerinin bütününe psikoterapi nedir. Dünyada çok sayıda psikoterapi tekniği vardır. Temel psikoterapi teknikleri, bilişsel-davranışçı terapi, psikodinamik psikoterapi, varoluşçu psikoterapidir. Bunlar dışında ve birçoğu bunlardan türeyen teknikler şu şekildedir: Geştalt ve Deneyimsel Terapiler, Kişilerarası Terapiler, Alıştırma Terapileri, Farkındalık ve Kabullenme Terapileri, İlişkisel Terapiler, Sistemik Terapiler, Yapısalcı Terapiler…..

Psikoterapi danışanın kararlarını terapistin verdiği bir süreç değildir. Her psikoterapi seansından sonra danışan çok iyi hissedecek diye bir şey yoktur. Bu bir süreçtir.

Sorunumun çözülmesi için kaç seans gelmeliyim?

Ne yazık ki bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Cinsel terapiler ve fobiler daha kısa sürerken, kişilik bozuklukları daha uzun sürebilir. 4-5 seansta bitebilme ihtimali olduğu gibi 2-3 seneye kadar uzayan terapiler de olabilir. 

Kendime psikolog seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle psikoloğun hangi alanlarda(cinsel, bireysel gibi) ve hangi gruplarla (aile, çocuk, yetişkin gibi) çalıştığını araştırmalısınız. Bazen farklı değişkenler (ücret, mesafe, yaş) gibi seçiminizi etkileyebilir. Bunlar kişiden kişiye göre değişir.